BAĞLAMA
6690 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
BAĞLAMA
DAVUL
KAVAL
KEMENÇE
ZURNA
İçerik oylama
    
 
         Türk Halk Müziği’nin vazgeçilmez çalgısıdır. Bağlama, Divan sazı, Bozuk, Çöğür, Kopuz Irızva, Cura, Tambura isimleriyle bilinen farklı bağlama türleri vardır. Bağlama ailesinin en küçük çalgısı Cura’”dır aynı zamanda en ince sesli bağlama türüdür. Curadan biraz daha büyük olan çalgı Tambura’dır ve Tambura’nın sesi Cura’ya göre bir oktav daha kalındır. En kalın sesli bağlama türü Divan Sazı’dır ki bu çalgının sesi de  Tambura’ya göre bir oktav daha kalındır.
      Bağlama; Tekne, Göğüs ve Sap olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Tekne kısmı için dut, ardıç, kestane, ceviz, gürgen, maun gibi ağaçlardan yapılmaktadır. Göğüs kısmında ladin ağacı, sap kısmında ise gürgen, ak gürgen veya ardıç ağacı kullanılır. Unutulmamalıdır ki ağaç kalitesi ile bağlamadaki ses kalitesi doğru orantılıdır.
      Sap kısmının ucunda tellerin sarılı olduğu burgular bulunmaktadır. Bu burgular kullanılarak bağlama akord edilir. Bağlama perdeli bir çalgıdır ve perdeler misinanın sapa belli aralıklarla bağlanması ile elde edilir. Bağlama çalarken genellikle Tezene ya da mızrap kullanılır. Bu aletler kiraz ağacının kabuğundan yapılabildiği gibi günümüzde yaygın olarak plastikten üretilmektedir. Mızrap veya tezene dışında parmaklar kullanılarak da bağlama çalınabilir ki bu çalma tekniğine Şelpe adı verilir.  

      Bağlamada, çalgıyı çalarkenki tutuş şeklimize göre üstte ikili, ortada ikili, altta üçlü grup halinde teller vardır.
 
Bağlama hakkında geniş bilgi için aşağıdaki resme tıklayınız