Gazi Hakları
10530 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
Gazi Hakları
Gazi Kimdir?
Gaziler Foroğraf Albümü
Gaziler Günü İle İlgili Anılar
Gaziler Günü İle İlgili Şiirler
Yurt Dışındaki Şehitliklerimiz
Yurt İçindeki Şehitliklerimiz-1
Yurt İçindeki Şehitliklerimiz-2
Yurt İçindeki Şehitliklerimiz-3
Yurt İçindeki Şehitliklerimiz-4
İçerik oylama
GAZİ HAKLARI
 
DEVLETÇE GAZİLERE TANINAN HAK VE MENFAATLER

1. Şeref aylığı.

2. Ücretsiz sağlık hizmeti. (İlaç katkı payı verilmemektedir)

3. Devlet Demiryollari ve Deniz Yollari İç hat seferlerinden ve Belediye vasıtalarından kendisi ve eşi ücretsiz seyahat etmek.

4. Meskenlerde tüketilen elektrik bedellerinden %40 indirim hakkı ile bazı Belediyelerde su bedellerinden yapılan indirimden istifade etmek.

5. 2177 sayılı yasa gereği Gazi çocuklarının Devlet Yurtlarından ücretsiz istifade etmelerini sağlamak.

6. İş bulunmasında öncelik vermek.

7. Askeri Hastane misafirhanelerinden yararlanmak.

8. Tören elbisesi temini (MSB ve özel gayretlerle).

9. Devlet törenlerinde protokole alınma.

10. Vefat Eden Muharip Gazi için bir manga asker ile D Tipi Askeri Cenaze Töreni düzenlenmesi ve Mezarlığı olan yerlerde ücretsiz mezar ve üst yapı temini.

11. Gençlik ve Spor Müdürlügüne ait tesislerdeki Spor müsabakalari, Devlet Müzeleri ve Devlet Tiyatrolarina ücretsiz giriş imkanından istifade etmek.

12. Emekli Sandığı sosyal tesislerinden faydalanmak.

13. Gazinin ölümü halinde bu hak ve menfaatler eşine intikal etmekte, eşinin de ölümü halinde muhtaç kızına ve erkek çocuğuna intikal için kanuni çalışmalar halen sürdürülmektedir.

14. İstiklal Savaşı Gazileri ile yatalak hastalarımıza ve eşlerine Genelkurmay Başkanlığı aracılığıyla evlerinde tedavi imkanı sağlamak.

15. Başkent Üniversitesi Hastanelerinden %50 (KDV Hariç) indirimden istifade etmek. (Gazinin kendisi, eşi ve çocukları)

16. Yüksek Ögrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan Burs almak isteyen Gazi çocuklari; beyanlarina uygun belgeleri süreleri içerisinde göndermeleri halinde, 1008 puan üzerinden degerlendirmeye tabi tutularak, öncelikli olarak islemleri yapilmaktadir. 1008 Puana göre, Gazi çocuklarinin Burs almalari kesin görülmektedir.

17. Basbakanlık Toplu Konut İdaresi Baskanlığınca (TOKI) Türkiye genelinde yaptirilan ve satisa sunulan konutlar için basvuru sayisina göre Gazilere kontenjan ayrilmakta ve gerek görüldügü taktirde kura ile hak sahipleri belirlenmektedir.

18. Gazilerimiz, Başbakanlık genelgesi (2006/16) gereğince; eşleri, anne ve babaları ile çocukları kamu kurum ve kuruluşlarına ait misafirhane ve sosyal tesislerden, bu kurum ve kuruluşların kendi personeline uyguladığı ücret tarifesine göre yararlandırılmıştır.

 
Kaynak: http://muharipgaziler.org.tr