Dinleme ve izleme 3
8791 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
Çalışmalara Başlarken
Çocukların Gelişimi
Dinleme ve İzleme 1
Dinleme ve İzleme 2
Dinleme ve izleme 3
Dinleme ve İzleme 4
Dinleme ve İzleme 5
Dinleme ve İzleme 6
Dinleme ve İzleme 7
Dinleme ve İzleme 8
Dinleme ve İzleme 9
Dinleme ve İzleme-10
Görsel ve İşitsel Algı 1
Görsel ve İşitsel Algı 2
Görsel ve İşitsel Algı 3
Görsel ve işitsel algı 4
Görsel ve işitsel algı 5
Görsel ve işitsel algı 6
Görsel ve İşitsel Algı 7
Görsel ve işitsel algı 8
Görsel ve işitsel algı 9
Görsel ve işitsel algı-10
İletişim Becerileri 1
İletişim Becerileri 2
İletişim Becerileri 3
İletişim Becerileri 4
İletişim Becerileri 5
İletişim Becerileri 6
İletişim Becerileri 7
İletişim Becerileri 8
İletişim Becerileri 9
İletişim Becerileri-10
İlk Okumaya Hazırlık 1
İlk Okumaya Hazırlık 2
İlk Okumaya Hazırlık 3
İlk Okumaya Hazırlık 4
İlk Okumaya Hazırlık 5
İlk Okumaya Hazırlık 6
İlk Okumaya Hazırlık 7
İlk Okumaya Hazırlık 8
İlk Okumaya Hazırlık 9
İlk Okumaya Hazırlık-10
İlk Okuma-Yazma 1
İlk Okuma-Yazma 2
İlk Okuma-Yazma 3
İlk Okuma-Yazma 4
İlk Okuma-Yazma 5
İlk Okuma-Yazma 6
İlk Okuma-Yazma 7
İlk Okuma-Yazma 8
İlk Okuma-Yazma 9
İlk Okuma-Yazma-10
Konuşma 1
Konuşma 2
Konuşma 3
Konuşma 4
Konuşma 5
Konuşma 6
Konuşma 7
Konuşma 8
Konuşma 9
Konuşma-10
İçerik oylama
 

DİNLEME VE İZLEME–3

 

 

 

 

Merhaba; işte bir derste daha yine beraberiz.

 

Nasıl gidiyor dersler? Umarım sıkılmıyorsunuzdur.

Biliyorum çok da işiniz var. Ancak öğrencinizle ilgilenmek de gerekiyor. Belki diğer  işleriniz biraz gecikecek ama öğrencinizin geleceğini düşündüğünüzde sanırım eğitimle uğraşmanın daha acil ve önemli olduğunu anlayacaksınız.

 

Bir bina da temelin sağlam olması ne kadar önemli ise bir insanda da temel bilgilerin en az o kadar önemi vardır. Öğrencinin temeli sağlam tartılır ve öğrenmenin zevkine vardırılır ise o öğrenci tüm eğitim hayatı boyunca hep başarılı olacaktır.

 

Tabii öğrencinin yetenek ve ilgi alanlarına göre yönlendirilmesi de gereklidir. Ancak o konu bizim şu an yazı alanımızın dışında kalmaktadır.

Öte yandan bu konular da inşallah daha sonra ayrıcan incelenecek ve siz ziyaretçilerimizin ilgisine sunulacaktır. Bu ve benzeri konularda hazırladığımız çalışmalardan haberdar olmak ve bilgilenmek isterseniz lütfen sitemizin HABER GRUBU kısmını doldurarak sitemize üye olunuz. Bu sayede biz de sizlere zamanı geldiğinde hazırladığımız çalışmaları haber verebiliriz.

 

Bu açıklamalardan sonra şimdi haydi dersimize geçelim.

 

Şimdiki dersimizde dinleme ve izleme becerisi geliştirme çalışması yapacağız. Bu amaçla sizinle bir etkinlik düzenleyeceğiz.

 

Konuşmacıyı dinlediğini jest, mimik ve hareketlerle gösterme çalışması

 

Bir dinleyici bir konuşmacıyı dinlerken çeşitli jest, mimik ve çeşitli hareketlerle dinlediğimizi gösteririz.

Bunlar konuşmacıyı dinlerken daha ziyade kendiliğinden olan hareketlerdir. Ancak bunara bakarak da dinleyicinin konuşmacıyı aslında dinleyip dinlemediğini kolayca anlayabiliriz.

Öncelikle öğrencinize dinlemenin ne kadar önemli olduğunu anlatınız. Ancak bu sayede konuşmacının anlattıklarını anlayabileceğimizi ve anlatılan konularda bilgili olabileceğimizi anlatınız.

Sonra da dinlerken konuşmacının anlattıklarından etkilendiğimizde bunları çeşitli jest, mimik ve çeşitli hareketlerle karşımızdakine yansıtabileceğimizi açıklayınız.

Bu jest, mimik ve çeşitli hareketlerin etrafı rahatsız etmeyecek şekilde yapılması gerektiğinin üzerinde de durunuz.

 

Haydi, şimdi oyun oynayalım. Bu sayede jest, mimik ve çeşitli hareketlere örnekler göstereceğiz.

 

Öncelikle öğrencinizin ilgilendiği bir konu seçiniz. Bu konuda sırayla konuşacağınızı ve ebe konuşurken dinleyicinin de duruma göre jest, mimik ve çeşitli hareketler yapacağını en iyi jest, mimik ve hareket yapanın da oyunun galibi olacağını açıklayınız.

Ebe  ilk olarak öğrenciniz olsun. O olsun ki siz yapacağınız jest, mimik ve çeşitli hareketlerle kendisine örnekler gösterebilesiniz. Öte yandan oyun oynarken bu jest, mimik ve çeşitli hareketlerin abartılı olmaması üzerinde durunuz. Bu amaçla birkaç el oynadıktakn sonra  ara arada abartılı jest, mimik ve çeşitli hareketler yapınız. Bu şekildeki ifadelerin ne kadar rahatsız edici olduğunu öğrencinizin fark etmesini sağlayınız.

 

Şimdi oyunumuza geçelim.

Eğer konuyu seçtiyseniz ilk olarak öğrenciniz ebe olsun. Sizde dinleyici olarak kendisine bakarak onu dikkatlice dinlediğinizi gösteriniz ve bu arada da jest, mimik ve çeşitli hareketler yapınız.

Öğrenciniz konuşmasını bitirdikten sonra aynı konuda bir de siz konuşunuz.

Daha sonraki ellerde üzerinde konuşacağınız konuları değiştiriniz.

 

Çocuklar bu çalışma ile aynı zamanda kendini ifade edebilmeyi de çalışması da yapmaktadırlar. Bu sayede öğrencinizin anlatımı ve anlatırken kendine güveni de gelişecektir.

Ancak dikkat etmeniz gereken bir konu öğrencinizin konuşacağı konularda söyleyecek pek bir şeyinin olamayacağıdır.

Bu yaştaki çocukların anlatımları oldukça kısadır. Bu yüzden kendisi anlatım için seçtiğiniz konuda konuşurken çok az konuşacaktır. Bu duruma olumsuz tepki göstermeyiniz. Ayrıca sizde çok fazla konuşmayınız ki öğrenciniz sıkılmasın.

Unutmayınız ki öğrenciniz açısından siz şu an sadece oyun oynuyorsunuz. Yine unutmayınız ki asıl olan da öğrencinizin oyun oynarken ve zevki bir biçimde öğrenmesini sağlamaktır. Bu yüzden uzun konuşmalarla öğrencinizin sıkılmasına sebep olmamalısınız.

 

Konuşmalarda öğrencinizin konuşurken yapacağı olası hareketler vardır. Salınmalar, vücutlarının ve ya elbiselerinin bir yerleriyle oynamalar gibi.

Bu durumlarda da olumsuz tepki göstermeyiniz.  Konuşurken nasıl davranılması gerektiğini hatırlatınız ve kendisini sizi izlemeye davet ediniz. Sizin konuşurken nasıl davrandığınıza bakmasını ve ona göre davranmasını isteyiniz.

Öğrenciniz sizi taklit ederek ve zamanla bu hareketleri bırakacaktır.

Öte yandan konuşurken kendine güvensizlik, bazı kelimeleri sıkça tekrar etme gibi durumlarda da yukarıdaki konuda olduğu gibi anlayışlı olunuz. Sizi dinlemesini isteyiniz.

Öğrenciniz büyük ihtimal siz taklit edece tıpkı sizin gibi konuşmaya ve konuşurken sizin gibi hareken etmeye çalışacaktır. Şayet siz doğru şekilde konuşur hareket eder kelimeleri doğru ve yerli yerinde kullanırsanız öğrencinizde sizi taklit ederken doğruyu zamanla öğrenecektir.

Bu durumda öğrencinizin sizi aynen taklit etmeye çalışmasından korkmayınız. Bu onun tüm tavırlarının size benzeyeceği ve kendine özgü bir tavır geliştiremeyeceği anlamına gelmez.

Öğrenciniz önce sizi taklit edecek ancak yaşı, bilgisi ve kültürü arttıkça kendisine has bir üslup geliştirecektir. Ancak bu zaman alacaktır. Bunun bilinciyle ilk başlardaki taklitlerden çekinmeyiniz ve doğru şekilde öğretime faaliyetine devam ederken öğrenmeyi ve öğrencinizin kendisini geliştirmesini zamana bırakınız.

Zamana çoğu şeyin ilacıdır. Çoğu taş yerine zamanla oturacaktır.

Bizim işimizin özü öğretme faaliyetlerine ve sabırla beklemeye dayalıdır. Öğrettikten sonra sabır etmeyi de başarırsanız ne kendiniz ne de öğrencinizi yıpratmamış olursunuz.

 

 

 

Bilgi ve sevgi paylaşıldıkça artar. Lütfen bu dersi ilgili bir yakınınızla paylaşınız.

 

Çalışmalarınız da başarılar diliyorum. İyi dersler.

 

Soru ve önerileriniz için: selahattinaydogan@derszili.com

 

 

 Dinleme ve İzleme 2
 
 Dinleme ve İzleme 4