17-5 öğrendim, değiştim
4487 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
İçerik oylama

  

ÖĞRENDİM , DEĞİŞTİM

AMAÇ

 

            Duyguların  nasıl  oluştuğu  konusunda  farkındalığın  artırılmasına  yardımcı  olmak.

 

ARAÇ – GEREÇ

 

Ekteki form

 

SÜREÇ

 

            Öğrencilere  Ek 1A daki  bilgiyi  verin ve tepkilerinin ne olacağını  söylemelerini isteyin. 5- 6 öyrenciyi  dinledikten sonra "Farklı bir tepki verebileceğini söyleyen var mı?" diye sorun ve varsa onları da dinleyin.

 

            Ardından  Ek 1B deki olayla  ilgili bilgiyi verin. "Bu bilgiyi öğrendiğiniz zaman  tepkiniz ne olur?" şeklinde  soru yöneltin.

 

            Eldeki bütün maddeler  için bu süreci  uygulayın. Sonra paylaşıma geçin. Öğrenciler yaptıkları bu çalışmadan ne öğrendiklerini paylaşsınlar.

 

DİKKAT

 

            Bilgi  kısmını  öğrencilere  anlatabilirsiniz. Konuyu  destekleyebilecek  bir  anınız, gözleminiz, bildiğiniz bir öykü varsa, bunları paylaşabilirsiniz.

 

BİLGİ

 

Olaylar  karşısındaki tepkilerimiz ve duygularımz, olaylar algılayış şeklimizle ilgilidir. Algılarımız ise, yaşantımızda edindiğimiz bilgiler ve geliştirdiğimiz inançlardan kaynaklanmaktadır.

 

            Örneğin tanışmadığımız bir insanın hırsız olduğu bize söylendi.onunla tartıştığımızda ilk duygumuz güvensizlik olabilir.

 

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EK

 

1.

A.

            Okulun koridorunda yürüyorsunuz. Hiç sevmediğiniz  bir öğrenci omzunuza  çarparak  yanınızdan geçti. Ne yaparsınız ?

 

B.

            Bu  öğrencinin  bir  yakınının  trafik  kazası  geçirdiğini  ve  ona yetişmek  için koştuğunu öğrendiniz. Ne yaparsınız ? Ne  hissedersiniz?

 

2.

A.

Hoşlandığınız kişinin yanında bir pastanede  oturuyorsunuz. Yan masada size dönük ve daha çok arkadaşınızın görüş alanı içinde, ama  elindeki kağıtla ilgileniyor görünen, bir hemcinsiniz var. Ama ona baktığınızda göz kırptığını gördünüz. Orada oturduğunuz sürece bunu birkaç sefer fark ettiniz. Ne yaparsınız? Ne hissedersiniz?

 

B.

        Bu kişinin şaşı  olduğu ve göz kırpma gibi bir tiki olduğunu öğrendiniz. Ne yaparsınız?

 

3.

A.

Öğretmeniniz hiç beklemediğiniz bir sırada sizi bir yazılı sınava tabi tutacağını ve bunun sözlü notları için kullanılacağını söyledi. Soruların tüm yıl işlenen konuları içerdiği ve pek kolay olmadığını ama sizin iyi bir öğretmen olduğunuza inandığı için yapabileceğinizi söyledi. Bu dersten yazılıda düşük bir not almıştınız. Ne yaparsınız ? Ne hissedersiniz?

 

B.

 bütün  soruları, çalışması için, sınıfa dağıtıldığını zannettiği, ama iletişimde bir hata oluştuğu ve sınıfın bu bilgiyi almadığı fark edildi. Öğretmeninizin başka bir okula tayini çıktığını ve gitmeden sizin zayıf notlarınızı düzeltmek için böyle bir girişimde bulunduğunu da öğrendiniz. Ne yaparsınız ? Ne hissedersiniz?