Kızılayla İlgili Çeşitli Soru- Cevaplar
13486 kez gösterim alındı.

Üst Başlıklar
Adres İletişim Ve Bağlantılar
Burs Hakkında Merak Edilenler
Deprem Ve Kızılay
Faaliyet Ve Hizmet Alanları
Gönüllü Olmak İçin
Kan Konusunda Merak Edilenler
Kızılay Derneği
Kızılay Haftası Şiirleri
Kızılay ile İlgili Güzel Sözler
Kızılay Tüzüğü
Kızılayın Amaçları
Kızılayın Gelir Kaynakları
Kızılay'ın Görevleri Ve Çalışmaları
Kızılayın Temel İlkeleri
Kızılayla İlgili Çeşitli Soru- Cevaplar
İçerik oylama

 

KIZILAY İLE İLGİLİ ÇEŞİTLİ SORU CEVAPLAR

 

1.Nasıl Malul Arabası alabilirim?
Derneğimizce hiçbir yerden geliri olmayan, sosyal himayeye muhtaç ve malul vatandaşlarımızın malul arabası talepleri karşılanmakta olup, bu yardımdan faydalanabilmeleri için aşağıda belirtilen belgelerin tamamlanarak bulundukları yerdeki Kızılay Şubesi aralığıyla Genel Merkezimize gönderilmesi gerekmektedir.


Nüfus cüzdanı örneği,
Sosyal güvencesi olmadığına dair yoksulluk belgesi, varsa yeşilkart,
İlde tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden, İlçelerde Sağlık Grup Hastanelerinden alınacak sakatlığın geçici veya sürekli olduğuna ve malul arabası kullanması gerektiğine dair kayıt bulunan Sağlık Kurulu raporu,
Bu belgelerin tamamlanarak Genel Merkezimize ulaştırılması halinde talepler mevcutlar dahilinde en kısa sürede karşılanmaktadır.2.Sosyal güvencem yok, ilaçlarımı nasıl alabilirim?

Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza;

Devlet hastanesinden veya sağlık ocağından alınan Başhekim onaylı ve yeni tarihli reçete,
Yeşilkart veya fakirlik ilmuhaberi,
Nüfus cüzdanı örneği,
Bu belgeleri tamamlayarak Genel Merkezimize müracaat etmeleri halinde yılda 1 sefer olmak üzere 24.000.000.-TL.lik ilaç yardımı yapılmaktadır. Kanserli hastalarımıza bu belgelere ilave olarak rapor getirmeleri halinde yapılacak ilaç yardımı 1 seferlik 80.000.000.-TL.dir.


3.Sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara başka ne türlü yardım yapılıyor?

Derneğimizce yine sosyal himayeye muhtaç vatandaşlarımıza rehabilitasyon yardımı yapılmaktadır. Derneğimizin katkıları aşağıdaki gibidir.

SON BİLGİLER İÇİN, LÜTFEN; http://www.kizilay.org.tr/channels/1.asp?id=83 ADRESİNE BAŞVURUNUZ

 

  • Nüfus cüzdanı örneği,
  • Sosyal güvencesi olmadığına dair yoksulluk belgesi, varsa yeşilkart,
  • Devlet Hastanesinden alınan maluliyetlerini ve söz konusu cihazı kullanmaları gerektiğine dair kayıt bulunan Sağlık Kurulu raporu,

    Derneğimizin katkısı tabloda belirtildiği gibi olup, geri kalan meblağ hasta tarafından karşılanmaktadır.Bu şartlar altında rehabilitasyon yardımlarımızdan faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın, cihazını bulunduğu yerdeki bir firmaya yaptırarak, fatura, teslim tutanağı, firmanın banka hesap numarası ve yukarıda belirtilen belgeleri tamamlayarak en yakın Kızılay Şubesi aracığıyla Genel Merkezimize ulaştırması halinde katkımız olan meblağ firmaya ödenecektir.

4.AIDS Nedir?

AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) kişiye HIV (İnsanda Bağışıklık Azaltıcı Virüs) bulaşması sonucunda oluşan ve bağışıklık sistemini etkileyerek ölümcül enfeksiyonlara neden olabilen hastalıklar bütünüdür. Kişi eğer virüsü cinsel yolla almışsa , ortalama 8-10 yıl boyunca hekime başvurmasını gerektiren bir bulgusu olmayabilir. Virüs kan yoluyla alınmışsa, bu süre azalarak, 5 ay ile 2 yıl arasında değişebilir.


Kişi virüsü aldığı andan itibaren başkalarına bulaştırabilmektedir. Sonuçta, birden fazla hastalık ve kanserin ortaya çıkması ile AIDS oluşur ve eğer tedaviye başlanmazsa hastalık ölümle sonuçlanır.


5.Tanı Nasıl Konulur?

AIDS’in tanısı ELISA yöntemiyle yapılan kan testiyle olur. Bu testin doğru sonuç vermesi için 10-12 hafta süre geçmesi gerekmektedir.


6.Tedavisi Nasıldır?

HIV enfeksiyonun henüz tam tedavisi ve aşısı bulunmaktadır. Kullanılan tedavi ise pahalıdır ve yan etkileri fazladır.

 

11.Bağışçılarınıza ne gibi sağlık ve sosyal hizmetler sunmaktasınız?
Bağışçılarımıza Müdürlüğümüzce evde bakım hizmeti sunulmaktadır. Kurum doktorlarımız, sosyal hizmet uzmanlarımız ve hemşirelerimiz tarafından bağışçılarımızın rutin ev ziyaretleri ve telefon görüşmeleri yapılmakta, bağışçılarımızın ihtiyacı doğrultusunda sağlık problemleri giderilmekte ve evde bakım hizmetlerinin yeterli olmadığı durumlarda Akçakoca Konukevinde bakımları sağlanmaktadır.


12.Konukevleriniz hangi illerde hizmet vermektedir?
Türkiye Kızılay Derneğine gönül veren, ilerleyen zaman içerisinde kendi öz bakımını karşılayamayan ve yardıma muhtaç durumda olan, psikolojik ve sosyal yalnızlık içerisinde olan yaşlılarımıza hizmet vermek için Şişli, Bandırma, Edremit ve Akçakoca illerinde Konukevlerimiz hizmetlerini sürdürmektedir.


13.Konukevlerinizde kalmak istiyorum, ne gibi şartlar arıyorsunuz?

Akçakoca Konukevinde kalmak için;
Genel Müdürlüğümüze bağlı bulunan Akçakoca Yaşlılar Konukevinde sadece Derneğimize gayrimenkul bağışında bulunan yaşlı bağışçılarımız kalmakta olup, bağış yapmış olma ve aylık aidatları düzenli olarak ödeme şartları aranmaktadır.
Şişli, Bandırma, Edremit Konukevlerinde kalmak isteyenler konukevinin bağlı bulunduğu Şişli, Bandırma ve Edremit Kızılay Şubeleri ile bağlantı kurmaları gerekmektedir.

14.Bağlantı Kurabileceğim Konukevi Telefonları

Akçakoca Yaşlılar Konukevi Tel: (380) 611 33 20
Edremit Yaşlılar Konukevi Tel: (266) 373 27 53 - (266) 727 27 08
Bandırma Yaşlılar Konukevi Tel: (266) 718 68 21 - (266) 718 21 97
Şişli Nedim Oyvar Huzur Sitesi Tel:(216) 377 75 20

 

 

 

 

   

Kaynak: http://www.kizilay.org.tr/channels/1.asp?id=83